Hned v pondělí pro nás začala velká projektová "jízda". Ráno jsme čekali na pány z projektu BEACON, ale dočkali jsme se jich až ve druhém bloku. Přivezli kufřík plný měřících přístrojů - teploměry, měřiče osvětlení a měřiče koncentrace CO2. Vysvětlili nám, jak se s nimi pracuje a jaké hodnoty by děti měly naměřit tak, aby ve škole bylo vše v pořádku - podle normy. Vyrazili jsme na tzv. Energetic tour. Děti prolezly celou školu, navštívily všechny Montessori třídy včetně dětské skupiny a spinkárny, zavítaly do bufetu, do kuchyně, měřily v jídelně, tělocvičnách, na chodbách i v některých běžných třídách. Děti byly nadšené, měly na pány dotazy, vysvětlovali jsme a zapisovali. Dozvěděli jsme se, že měření teploty je potřeba opakovat alespoň po dobu pěti dnů. Čekala jsem, jestli dětem vydrží zodpovědnost po celých pět dní a mile mě překvapilo, že vydržela. Každý den ráno, o velké přestávce nebo ke konci vyučování oběhly svěřená místa a vše přeměřily a zapsaly. Pevně věřím, že se nám podaří dotáhnout projekt k dílčímu výsledku - zpracování výsledků a předložení paní ředitelce. V pátek jsme se s dětmi bavily o tom, že mohou přemýšlet, jak jinak by ještě jako Ekotým mohly na škole fungovat. Jeden měřič koncentrace CO2 jsme si nechali ve třídě a Kuba se o něj pravidelně stará. Je zajímavé pozorovat, jak se koncentrace mění - jak rychle dokáží děti vzduch "vydýchat". Učíme se správně větrat. Také jsme zjistili, že díky daru SMS Elektro máme luxusně osvícenou třídu i chodbu.
V úterý jsme pokračovali projektem NEPZ - Neuvěřitelné ekosystémy planety Země - na téma deštné pralesy. Přijela za námi paní Tonzarová téměř přímo z Indonésie. Mluvila o ochraně deštných pralesů, o soukromé rezervaci v Indonésii, o pytlácích. Byli jsme v naší třídě společně s 5. M, tedy dohromady kolem 30 dětí. Již po půl hodině se ozval náš měřič koncentrace CO2 a "žádal" o vyvětrání. Krásně jsme tak navázali na ochranu pralesů. Paní Tonzarová také zmínila problematiku pěstování palmy olejné. Většinou nás překvapilo, že je i v rozpustné kávě nebo bujónech. K obědu děti dostávaly čokoládovou tyčinku, hned hledaly složení a zjistily, že obsahuje olej palmy olejné. Lucka nelenila a s Liduškou a Klárkou v zádech vyrazila za paní Zoubkovou a požádala ji, aby už takové tyčinky nekupovala. Skvělá práce! (Doufejme, že i od paní Zoubkové )
Páteční poznávačku stromů si děti mohly rozšířit o dvě bonusové otázky, ze kterých mohly získat 2 x 100% hodnocení. Bylo jen na nich, jestli otázky vypracují, v případě správné odpovědi mohly získat 100 %, v případě špatné se nic nedělo. Do úkolů se pustila jen polovina.
Dáša
Na projekt o deštných pralesech jsme navázali středečním sněmem s II.M, se kterou budeme příští týden ve středu dělat Kafárnu. Napečeme, navaříme, pozveme všechny rodiče z II. M a VI. M a pak budeme nabízet. Kafárna bude tentokrát placená. Jednak proto, že nám minulá akce úplně vyčerpala náš třídní fond, jednak proto, že chceme být užiteční. Děti navrhly několik možností, kam bychom výtěžek z Kafárny daly. Zvítězily deštné pralesy. (Tímto vás zvu na středeční akci, která se bude konat od 16 hodin v jídelně školy. Přijďte, prosím, montessori vchodem.)
Ještě se v týdnu podařilo povědět si něco o Mezopotámii. Bohužel nikdo z dětí (Klárka, Matěj, Vojta) neudělal svůj projekt, musela jsem je tedy zastoupit a něco si budou děti dodělávat i doma.
Mějte hezký víkend.
Martina
webdesign by Lewest.cz