Zpět

Projekt NEPZ - Nejbohatší ekosystémy planety Země

Minulý týden se na naší škole nesl v duchu projektu NEPZ, který byl tentokrát zaměřen na deštné pralesy. Téměř přímo z Indonésie za námi přijela Aneta Tonzarová. Jejího povídání se během pěti dnů zúčastnili všichni žáci naší školy včetně dětské skupiny. Děti vyslechly 45 nebo 90 minutové povídání o práci dobrovolníků v indonéských deštných pralesích doplněné mnoha fotografiemi. Pro mladší žáky se slečna Tonzarová dokonce převlékla za tygříka.

Děti se dozvěděly, že skupina se snaží zachránit deštné pralesy tím, že zkupuje pozemky, na kterých vytváří rezervace. Plantáže pro pěstování palmy olejné se šíří po Indonésii raketovou rychlostí a nákup území se tak stává téměř jedinou možností pro zachování původní vegetace a s ní spojené fauny. Ochrana živočišných druhů a zachování rozmanitosti přírody je dalším motivem pro nákup pozemků. Dobrovolníci v rezervaci také umisťují fotopasti. Díky nim se už podařilo dostat do vězení 12 pytláků.

Velmi zajímavé povídání vyústilo v mnoho konkrétních akcí. Žáci 8. A se rozhodli pro nákup 1 aru pralesa, stejně jako někteří učitelé. Možná se tímto směrem vydají i další třídy. Každopádně 1 ar pralesa se může stát netradičním vánočním dárkem pro vaše blízké. Děti z Montessori požádaly paní Zoubkovou, aby do školní jídelny napříště nekupovala tyčinky, ve kterých je olej z palmy olejné, jedna žákyně vyndala mamince z košíku polovinu nákupu, neboť potraviny také obsahovaly olej z této palmy.

Rádi bychom využili toho, že děti téma oslovilo a mají radost, že mohou samy něco udělat. Chtěli bychom nadšení rozvinout ještě dál a jako škola – žáci a učitelé – koupit jednu fotopast v hodnotě 3 800,- Kč. Prodiskutujte s dětmi tuto možnost a podle vlastního uvážení pošlete, prosím, po dětech jakýkoliv finanční obnos. O výsledku akce budete na stránkách školy samozřejmě informováni.

Pokud se nám podaří fotopast zakoupit, budeme mít k dispozici veškeré záběry, které natočí. Děti tak budou moci pozorovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí a možná právě naše fotopast pomůže odhalit pytláky.

webdesign by Lewest.cz